Jistě to všichni znáte a většina z vás již někdy v životě sáhla v domnění zlepšení stavu či podpoře organismu po nějakém doplňku stravy ať už na doporučení nebo pod vlivem reklamy, která slibuje závratné účinky na zdraví.
Velmi často narážím v různých skupinách na rady ohledně suplementace. Tyto rady jsou mnohdy velmi neuvážené. Nezohledňují stravu a zdravotní stav daného jedince a ve velkém procentu ani součinnost různých vitamínu a minerálů či léků. Tyto neuvážené kroky v suplementaci pak akorát zatěžují organismus, který se musí s tímto zásahem vyrovnat.
Navíc často lidé dojdou do lékarny, ne že bych naše lékárenská zařízení chtěla znevažovat, to určitě ne, ovšem kvalita doplňků stravy zde prodáváná značně pokulhává. Často je plná aditiv, nižší množství účinné látky a mnohdy obsahuje i neúčinné formy suplementů.
Před nedávnem jsem narazila na složení multivitamínu pro děti, kdy po úvaze, komu je vlastně určen, jsem došla k závěru, že dítěti s nemocným střevem, alergikovi, dítěti s hit či autoimunitou bych to nedoporučila ani omylem kvůli složení a zdravému dítěti taky ne. Zde je dobré si položit otázku, proč vůbec něco takového někdo vyrobí. Jen proto, že si to může „dovolit“ sníst, protože je zdravé a má ještě nepodlomené zdraví a stav svého střeva, aby si ho tak oslabilo nevhodnými aditivy a zbytečnou chemií?
KVALITA
Tím se dostávám k jednomu kritériu, které je zásadní u výběru suplementů a to je kvalita. Pokud už budete hledat suplementy, vždy volte takové, které neobsahují hromadu chemie, aditiv a zbytečného balastu. Existuje mnoho nevhodných přísad jako umělá barviva, oxid titaničitý, příchutě, plniva a spousta dalšího.
Zbytečně za to platíte a navíc se to odráží i na vašem zdraví. Vždyť už i tak jsme v této době vystaveni velkému množství toxinů z ovzduší, stravy, vody, čistících prostředků a prostředků osobní hygieny, tak proč přijímat chemii navíc, pokud to není nezbytně nutné.
Pokud můžete, tak volte raději organické formy suplementů, které jsou obecně mnohem lépe využitelné pro náš organismus.
Tato pravidla platí dvojnásob u lidí s narušenou propustností střeva, alergiemi a dalšími chronickými nemocemi.
Dejte si pozor i na přehnaná tvrzení rádoby zázračných produktů, které budou mít zázračný efekt leda tak na obsah vaší peněženky. Pokud to zní až příliš dobře na to, aby to byla pravda, tak velmi pravděpodobně to nebude tak zázračné, jak to vypadá. Pokud někdo u doplňku stravy uvádí, že může léčit, že vás uzdraví, tak porušuje zákon o doplňcích, protože nic takového nesmí být v souvislosti s doplňky uvedeno.
Každý rád ušetří nějakou tu korunu. V případě doplňků stravy se nenechte zlákat na extrémně nízkou cenu, když zbytek konkurence má výrobek o dost dražší. Pak nemusíte získat za své peníze takovou kvalitu a ve výsledku vás to může stát mnohem více kvůli nižšímu množství dané látky. Získávání kvalitních surovin a postupů, dodržení výroby něco stojí.
CO MÁ SMYSL SUPLEMENTOVAT?
V případě vitamínu a minerálů pouze to, co v těle chybí a to pouze v případě, že nejsme schopni tento deficit dohnat úpravou stravy.
Jednou z možností, jak zjistit nedostatek, je kontrolní analýza stávajícího jídelníčku, to platí zejména v případech minerálů jako je vápník, hořčík, zinek, ale i dalších minerálů a vitamínů, které se běžně nezjišťují testem z krve nebo test nemá tak vypovídající hodnotu. Na dostatek těchto minerálů je důležité se zaměřit nejen v případech, jako jsou potravinové alergie, hit, mcas apod., kdy dochází k vynechání určitých potravin, ale i v případě běžného jídelníčku, kdy pociťujeme, že náš stav není stoprocentní, potýkáme se například s únavou či jinými obtížemi.
Druhou běžně dostupnou možností je test z krve, ten lze udělat v případě, že chceme znát hladiny některých vitamínu jako třeba vitamín D, B12, kyselina listová.
Vždy je nutné si však uvědomit, že minerály a vitamíny mají své kofaktory, které jsou třeba pro jejich vstřebání a tudíž je vždy mnohem lepší se pokusit nejprve zajistit dostatek vitamínů a minerálů stravou.
Co se týče dalších suplementů, jako jsou například různé adaptogeny, byliny, probiotika, prebiotika, sportovní doplňky, tak tam volíme vždy cíleně a smysluplně podle toho, co chceme řešit a co bychom tím rádi docílili. Vždy bychom měli přihlédnout k tomu, zda je to pro nás vhodné, zda se to nekříží s nějakými léky, které užíváme a nebudeme si tím v důsledku naopak škodit.