VLIV SVĚTEL A OBRAZOVEK NA NÁŠ SPÁNEK

Představím vám opomíjené téma, které je však velmi důležité pro každého z nás, ať jste zdraví nebo vás již trápí nějaké ty neduhy.

Světlo má velký vliv na naše cirkadiální rytmy, spánek a produkci melatoninu. O tom jistě slyšela spousta z vás. Často se uvádí, že je to spánkový hormon, to ale není zcela přesné. Přesnější pojmenování je hormon tmy. V přirozeném prostředí naše tělo začíná tvořit melatonin po setmění. 

Ovšem problémem současné doby je, že většina z nás doma svítí večer žárovkami s nevhodným spektrem, kouká ještě před spaním na obrazovku televizoru, počítače nebo telefonu. Všechna tato moderní zařízení vylučují modré a zelené světlo, která blokují tvorbu melatoninu. Takže když jdeme spát naše hladina melatoninu není na dostatečné úrovni, aby se hned po setmění začala dostatečně zvyšovat a celý proces se tak oddálí, melatonin se pak začne dostatečně tvořit až po 90 minutách spánku. Důsledkem je pak, že tělo nestihne pořádně zregenerovat a neuzavřou se spuštěné zpětnovazebné smyčky, protože to tělo nestihlo kvůli pozdnímu nastoupání hladiny melatoninu.

Lidé si mylně domnívají, že když usnou dobře, je vše v pořádku a mají melatoninu dost. Není to však vlivem melatoninu, ale tím že adenosinové receptory jsou již obsazené a naše tělo nám tím říká, že už chce jít spát. Ovšem celý regenerační proces se těmito kroky zkrátí o těch krásných a velmi důležitých 90 minut. 

Je až s podivem, kolik dětí dnes trpí nespavostí, problémy s usínáním a následně druhý den únavou. Vidím to u svých studentů velmi často a to i u těch mladších na základních škole. Nespí, usnou kolem půlnoci a ráno vstávají brzy do školy totálně neodpočatí. 

K čemu melatonin v našem těle slouží?

Kromě vlivu na klidný spánek a cirkadiální rytmus, je to hlavně silný antioxidant, pohlcuje volné radikály, má vliv na regeneraci. Podporuje imunitní systém proti nemocem, vyrovnává hladinu kortizolu a ještě mnoho dalšího.

S věkem hladina melatoninu ubývá, proto u starších lidí dochází k nespavosti daleko častěji.

Co s tím?

Zde odkážu na velmi zapáleného odborníka na tuto problematiku. A tím je Hynek Medřický. Rozhodně doporučuji si pustit jeho některá videa. Nemusíte se bát nějakého nudného výkladu, naopak. Hynek Medřický umí velmi poutavě o této problematice hovořit, navíc takovým způsobem, že to pochopí i laik. 

https://www.medricky.cz

https://www.medricky.cz/navody

https://www.medricky.cz/blog

Pro večerní hodiny jako jednoduché řešení doporučuje červené brýle a s nimi koukat 90 minut před spaním do obrazovek nebo je používat při nevhodném domácím osvětlení v době před spaním.

Doporučuji si pustit i video, proč nefungují správně ve večerních hodinách čirá skla proti modrému světlu, která se tak často propagují jako správná cesta.

V domácnosti je ideální mít světlo s nastavitelným spektrem, které můžeme přizpůsobit denní době a nastavení našeho těla. Toto nastavení vychází z dob dřívějších, naše tělo je tak nastaveno a moderní doba ho hned tak nezmění.

Proto je lépe našemu tělu dopřát co nejvíce jeho přirozenosti, aby mohlo lépe a efektivněji fungovat.